Aktualności BM Biuro Rachunkowe

RSS

Działalność nierejestrowa – 10 najważniejszych faktów ▸

inne Autor: biuro@bmbr.pl (BM Biuro Rachunkowe), 14.10.2018 19:41

https://www.bmbr.pl/pliki/zmiany-przepisow.jpg

Dziesięć najważniejszych faktów dotyczących działalności nierejestrowej.

1. Jeśli prowadzisz drobną działalność (np. handlową) i nie osiągasz z niej w żadnym miesiącu przychodu należnego wyższego niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest to 1050 zł), to możesz wykonywać ją bez wpisu do CEIDG, nawet jeśli Twoja działalność jest zorganizowana i ciągła (tj. ma cechy działalności gospodarczej).
2. Prowadząc działalność nierejestrową, nie tylko nie musisz uzyskiwać wpisu do CEIDG, ale jesteś również zwolniony z szeregu obowiązków administracyjnych, które łączą się z działalnością gospodarczą (uwaga! zob. fakt 5).
3. Wprowadzenie działalności nierejestrowej nie oznacza, że każdy, kto zarobi więcej niż wynosi połowa minimalnego wynagrodzenia, np. na podstawie jednorazowej umowy, staje się automatycznie przedsiębiorcą.
4. Jeżeli wykonywałeś działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy, nie możesz prowadzić działalności nierejestrowej.   

5. Z działalnością nierejestrową związane są pewne obowiązki.
6. Obowiązek rejestrowania transakcji przy pomocy kasy fiskalnej, podobnie jak prowadzenie działalności, która nie korzysta ze zwolnienia z VAT z uwagi na wartość sprzedaży, powodują konieczność uzyskania numeru NIP, także w przypadku działalności nierejestrowej.
7. Przepisy o działalności nierejestrowej nie zmieniają ogólnych zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.
8. Dochody z działalności nierejestrowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej i rozliczane w rocznym zeznaniu PIT-36.
9. Nie można prowadzić działalności nierejestrowej w tych obszarach, w których wymagana jest koncesja, zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej. Nie można jej też wykonywać w ramach spółki cywilnej.
10. Przekroczenie miesięcznego progu przychodu powoduje, że działalność nierejestrowa staje się działalnością gospodarczą. Od tego czasu masz 7 dni na złożenie wniosku o wpis do CEIDG.


Wspomniany próg kwotowy dotyczy przychodu należnego, a nie dochodu.

Działalność nierejestrowa nie zwalnia z tych obowiązków, które dotyczą wszystkich podmiotów działających w określonych branżach, i które nie są związane z wysokością przychodów. Dotyczy to m.in. konieczności przestrzegania wymogów sanitarnych czy obowiązku rejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej.

JAK JEST ROZLICZANY PODATEK DOCHODOWY W PRZYPADKU DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWEJ?
Dochody z działalności nierejestrowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. To rodzaj przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik rozlicza te przychody w zeznaniu rocznym PIT-36.
Nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, a koszty działalności nierejestrowej mogą zostać odliczone od pochodzących z niej przychodów

DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWA A SKŁADKI ZUS
Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, tj. konieczności odprowadzania zryczałtowanych składek na ZUS.

DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWA A VAT
Osoba prowadząca działalność nierejestrową co do zasady jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nie dotyczy to niektórych rodzajów działalności – w przypadku których status podatnika VAT nie zależy od wartości sprzedaży. Osoby prowadzące taką działalność pozostają płatnikami podatku VAT, z wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami (np. obowiązek uzyskania numeru NIP oraz prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupów).
Zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowane VAT – niezależnie od wartości sprzedaży – są m.in. usługi prawnicze oraz usługi doradztwa, a także dostawa wyrobów z metali sztachetnych, towarów opodatkowanych akcyzą, środków transportu czy budynków.

Dodatkowe informacje o działalności nierejestrowej można znaleźć na stronie www.biznes.gov.pl/nierejestrowa.

 


© BM BIURO RACHUNKOWE ,opiekun witryny: email: webmaster [at] bmbr.pl
Informacje prawne | Pomoc dla funkcji witryny